Martina Pipková Loudová - zakladatelka módní značky Fashion M&M

25.10.2020

Martina podniká už více než dvacet let, začala krámkem s dárkovými předměty v roce 2001. Pak se v pasáži kutnohorského Albertu uvolnil další prostor, a tak otevřela květinářství, které provozuje dodnes. Následoval obchod se spodním prádlem, který byl sice úspěšný, ale dnes se naplno věnuje své módní značce Fashion M&M, kterou založila v roce 2004. V současnosti pro ni pracuje téměř dvacet střihaček, švadlen a prodavaček.

Martina ale nezůstala jen u svých prodejen a módy. V roce 2014 se s manželem rozhodli koupit a zrekonstruovat dům v blízkosti centra Kutné Hory. Vznikly moderní apartmány s wellness službami a moderní restaurací Benešova 6 s příjemnou zahrádkou, kde si vyhrají i ti nejmenší návštěvníci. Dnes v restauraci a penzionu zaměstnávají deset lidí.

Pracovitost má v krvi

Martina pochází z vesnice nedaleko Kutné Hory, její rodina vlastnila velký statek, kde mívali ještě čeládku. Jak to tak ale bývá, s příchodem komunismu o něj přišli. "Moje prababička, to byla paní statkářka," vzpomíná s úsměvem Martina. "Když se moje máma rozhodla nejít na střední školu a vyučit se dámskou krejčovou, aby se mohla brzy vdát a mít rodinu, babička byla na mrtvici. Babička byla velmi chytrá žena, dělala na vedoucí pozici v České spořitelně. A tak ji honila po baráku s koštětem a snažila se ji přimět změnit názor." To se ovšem babičce nepodařilo a bylo to asi dobře. "Když měla rodina málo peněz, tak se máma rozběhla po vesnici a šila a šila, abychom mohli třeba aspoň na výlet," dodává ještě. Martina měla podnikavého ducha už na střední průmyslové škole, když si zorganizovala spolužáky, vše nacenila a prodávala vypracované maturitní otázky. Po střední škole nastoupila do časopisu Czech Business and Trade, ale cítila, že to není to pravé pro ni. Chtěla podnikat, otevřela svůj první obchod a rozhodla se dodělat si dálkově vysokou školu se zaměřením na podnikání. Bakalářské státnice dělala již těhotná.

Business a rodinný život

Skloubit podnikání a rodinný život není vždy snadné. Potřebujete obvykle velkou oporu a pomoc ze strany partnera. "Naštěstí, se s manželem skvěle doplňujeme a navzájem si vycházíme vstříc. Máme spolu tři skvělé děti, ty dvě větší můžete vidět i v katalogu na novou kolekci," popisuje Martina. Svou šicí dílnu postavila hned za jejich rodinným domem v Týništi u Kutné Hory. Má tak možnost mít vše pod kontrolou a zároveň trávit čas i se svou rodinou. "Velkým pomocníkem je kromě mého manžela i moje máma, ať už v prodejně v Kutné Hoře nebo jako hlídací babička na plný úvazek," říká a dodává: "Bez její a manželovy pomoci by to bylo podstatně těžší."

Podnikání je cesta

Podnikání není snadné a velmi často je lemováno spoustou komplikací. "Překážek může být v podnikání spoustu, ale vždy jsou cesty, jak je překonat," říká Martina. Pokaždé, když se něco pokazilo, ji to posunulo mnohem dál. Problémy ji motivují přidat ještě víc a všechno zvládnout a překonat. Když nebyla spokojená s prací dodavatelů, rozhodla se, obejít se bez nich. Sama si našla různé dotační programy, naučila se vyplnit několikastránkové obsáhlé formuláře a podat úspěšné žádosti. "Není to snadné, na každém detailu záleží. Stačí špatně vyplněná jedna kolonka ze sta a dotaci nezískáte. Navíc je to velmi časově náročné," popisuje Martina a dodává: "Ale stojí za to, to zkusit." Martina se snaží stále inovovat a zlepšovat jejich rodinné podnikání. "Neustále investuju, dělá mi to větší radost než si koupit nějakou drahou kabelku nebo šperky. Věřím, že investovat získané peníze zpět do svého podniku má smysl."